Tysiąclecia 11; Swarzędz

Badania USG

Przychodnia Lekarza Rodzinnego NFZ

Diagnostyka obrazowa

Aby prawidłowo zdiagnozować dolegliwość lekarz potrzebuje wielu danych, uzyskiwanych na drodze specjalistycznych badań. Często wykorzystywane przy diagnostyce i śledzeniu postępów w leczeniu są badania USG, zaliczane do metod diagnostyki obrazowej. W naszej placówce wykonujemy USG jamy brzusznej, ślinianek, tarczycy i echokardiografię.

Zalety ultrasonografii

Pacjentów ucieszy fakt, iż jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne – aby je wykonać, medyk przykłada aparat do części ciała poprzednio posmarowanej specjalnym żelem. Aparat generuje fale dźwiękowe o częstotliwości niewykrywalnej dla ludzkiego ucha, które po przeniknięciu do ciała, wracają do urządzenia. Ich działanie pozwala na wygenerowanie wizualizacji wnętrza ciała w czasie rzeczywistym, co oznacza, że medyk może nie tylko wykonać zdjęcia, ale również przyglądać się, jak zmienia się działanie funkcjonowanie tkanek. Badanie pozwala na wizualizacje mięśni, ścięgien i wielu organów wewnętrznych. W związku z dużymi możliwościami, jest wykorzystywany przy wielu rodzajach schorzeń.

Kiedy jest potrzebna ultrasonografia?

Lekarze często zalecają USG przy bólach brzucha i problemach żołądkowych, jako że dzięki temu mogą wykryć ewentualne nieprawidłowości w trzustce, nerkach, śledzionie. Ten rodzaj diagnostyki obrazowej ma szerokie zastosowanie w leczeniu prowadzonym przez internistów – za jego pomocą ogląda się mięśnie, żyły i tętnice. Jest również niezbędne w kardiologii – echokardiografia, czyli echo serca jest podstawą do ocenienia pracy jam i zastawek serca.