Tysiąclecia 11; Swarzędz

Badania kandydatów na kierowców

Przychodnia Lekarza Rodzinnego NFZ

Zanim wsiądziesz za kółko

Priorytetem każdego kierowcy zawsze powinna być odpowiedzialna jazda i bezpieczeństwo własne, pasażerów i pieszych. Dlatego zanim wsiądziemy za kółko, musimy być pewni, że mamy odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychicznie. Polskie prawo jest w tej kwestii jasne: aby uzyskać prawo jazdy, od każdego wymaga się przedstawienia odpowiednich dokumentów, wystawionych przez lekarza, poświadczających, że jest się w wystarczająco dobrym stanie zdrowotnym. Badania kandydatów na kierowców można przeprowadzić w naszej Przychodni Lekarza Rodzinnego codziennie po uzgodnieniu telefonicznym.

Prawo jazdy kat. B

Zakres wymaganych badań zależy od tego, o jakie prawo jazdy stara się kandydat. Najbardziej popularne jest prawo jazdy kategorii B. Aby je uzyskać wystarczy przejść podstawowe testy podczas pojedynczej konsultacji: lekarz przeprowadza kwestionariusz dotyczący historii medycznej oraz stanu zdrowia, sprawdza wzrok, słuch i równowagę pacjenta.

Ocena profesjonalistów

Badania kandydatów na kierowców zawodowych są bardziej rozbudowane. Profesjonalne prowadzenie samochodów – zarówno osobowych, jak i ciężarowych – jest ciężką pracą, więc lekarz musi skontrolować wiele umiejętności, żeby ocenić, czy dana osoba nadaje się do prowadzenia pojazdu przez długi czas i zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom. Lekarz przeprowadza testy okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne i psychologiczne, w których sprawdza wzrok, równowagę, koordynację ruchową, słuch oraz wytrzymałość na stres.